Yüze Yağ Enjeksiyonu

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Yıllar içinde yüzümüz çevresel etkenlerin etkisine maruz kalır ve yüzümüzde hacim kaybı oluşur. Yüzümüzdeki yağ dokusu hacmini kaybederek aşağı doğru sönmüş bir balona benzer şekilde sarkma yapar. Bu tür durumlarda yüze kaybettiği hacmi geri sağlamak ve gençliğindeki görünümüne geri kazandırmak için yağ enjeksiyonu işlemi yapılır.

Yağ enjeksiyonu işleminde, yağ, kişinin kendi vücudundan, yağ dokusunun fazla olduğu bölgelerden (örneğin karın bölgesi) alınarak işlemden geçirilir ve yüze verilmeye hazır hale getirilir. Yüzde göz altı morluk ve çöküklüklerine, hacim kaybeden elmacık, şakak, dudak, yanak, çene ve genel yüz dokusuna verilerek kaybedilen hacim geri kazandırılmış olur. Aynı zamanda bu yağ dokusunun içindeki genç hücreler yüzdeki yeni yerlerine yerleştikten sonra düzenli olarak gençleştirme etkisine devam ederler. Bunu da çeşitli sitokinler ve kollajen üretimini sağlayarak yaparlar.

Yağ enjeksiyonu, estetik cerrahinin çığır açan işlemlerinden biri olmakla birlikte son yılların en popüler estetik ve gençleştirme uygulamalarındandır. Yağ enjeksiyonu sadece yüz gençleştirme için değil, vücut şekillendirmede de kullanılabilmektedir. Örnek olarak alınan yağ dokuları memeye verilerek yağ enjeksiyonu ile meme büyütme yapılabilmektedir veya popo bölgesine verilerek popo büyütme ve şekillendirme yapılabilmektedir.