Meme Küçültme

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Meme büyüklüğü, kadınlarda hem görsel hem de işlevsel bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. İleri derecede büyük memelerde hasta hem kıyafet seçiminde zorlanmakta, hem de bu fazlalıklar yıllar içinde omuzlarda ve omurgada bir baskı oluşturarak duruş bozukluğuna ve kronik ağrı sendromlarına yol açmaktadır. Ayrıca sarkan kısmın altında kalan kısımda pişik ve mantar gibi cilt problemlerine de zemin hazırlamaktadır.

Büyük memelerin normal boyutlara getirilmesi meme küçültme ameliyatı ile yapılmaktadır. Bu ameliyatta fazla meme dokusu ve deri çıkartılmakta, meme hem küçültülmekte hem de dikleştirilmektedir. Meme başı olması gereken yüksekliğe getirilmektedir.

Meme küçültme ameliyatından sonra (memenin boyut ve şekline göre değişmekle birlikte) çeşitli izler olmaktadır. Bu izler meme başının etrafında dairesel bir iz, meme başından aşağı doğru dikey bir iz ve meme katlatışının olduğu bölgede yatay bir iz olarak kalmaktadır. İzler başta belirginken ilerleyen aylarda belirginliği azalmaktadır.

Meme küçültme genel anestezi altında uygulanır. İyileşme süresi bir haftadır. İşlemden sonra bir ay özel sutyen kullanılır.