Meme Büyütme

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Meme küçüklüğü kadınlarda psikolojik ve sosyal sıkıntılar yaratabilen, özgüven eksikliğine yol açabilen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum estetik cerrahi ameliyatları ile çözümlenebilmektedir.

Meme büyütme silikon implantı veya yağ enjeksiyonu ile yapılabilmektedir. Bunlardan daha sık kullanılanı meme protezidir. Günümüzde üretilen meme protezleri ömür boyu kalıcıdır.

Meme protezi, memenin alt kıvrımında küçük bir kesiden girilerek yerleştirilmektedir. Kas altı veya kas üstü planlardan biri tercih edilmektedir. Son yıllarda meme protezinde, daha düşük komplikasyon riskinden dolayı tüm dünya kas altı plana doğru geçmektedir.

Yuvarlak ve damla (anatomik) olmak üzere iki farklı protez şekli vardır. Hangi hastaya damla hangisine yuvarlak protez gerekeceğine yapılacak muayene sonucunda karar verilir.

Konulacak protezin büyüklüğüne karar verilirken birkaç faktör göz önünde bulundurulur. Bunlar hastanın vücut şekli, gövde genişliği, mevcut memesinin hacmi, memenin deri kalitesi ve hastanın istediği büyüklüktür. Bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak hastaya hangi büyüklükte protez konulacağına karar verilir. Ameliyatta da prova (sizer) protezlerle büyüklükten tam olarak emin olunarak son karar verilir.

Meme büyütme ameliyatı planlıyorsanız, hekiminize mutlaka hangi marka ve hangi tip protezi kullandığını sorun. Çünkü bazı implantı marka ve modellerinin “Meme Protezi Hastalığı”na yol açtığı bulunmuştur. Bu markaların kullanımına daha dikkatli yaklaşmanızı öneririm. (Daha detaylı bilgi için Türk Plastik Cerrahi Derneği’nin bu yazısını okuyabilirsiniz.)