Gıdı Estetiği

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Gıdı bölgesinin yağlanması hem çene estetiğini hem de boyun estetiğini ilgilendiren bir problemdir. Çenemizin altında yer alan gıdı bölgesi, özellikle yüzümüzü aşağı doğru çevirdiğimizde daha belirgin bir hale gelen bir katlantı ve kalınlık olarak ortaya çıkmaktadır.

Gıdının belirgin olmasının temelde iki sebebi vardır: 1- çenenin küçük olması 2- boyun bölgesinin yağ dokusunun fazla olması. Bu yüzden gıdı estetiğine yaklaşımda bu iki sebebi çözümlemeliyiz. Yani bir tarafta gıdı bölgesindeki fazla yağ dokusunu liposuction teklini ile alırken, bir taraftan da çene ucunu büyütme yoluna gitmekteyiz. (Çene estetiği ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.) Çene büyütmeyi, çenenin şekline ve boyutlarına göre değişmekle birlikte yağ enjeksiyonu ile, çene dolgusu ile veya çene protezi ile sağlayabilmekteyiz.

Gıdı estetiği lokal anestezi ve sakinleştirici altında uygulanan bir işlemdir. İşlem süresi ortalama bir saattir. Gıdı estetiğinden sonra iyileşme süresi bir haftadır. Bir hafta boyunca özel bantlar kullanılmalıdır. Hasta işlemden sonra aynı gün evine gidebilir ve hayatına devam edebilir.