Gamze Estetiği

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Yüzümüzdeki güzellik çukurları olan gamzelerle ilgili akla en sık gelen soru gamzelerin neden kaynaklandığıdır. Neden bazı insanlar doğuştan şanslı ve bu şeytan tüyü katan güzelliklere sahipler? Neden bazılarımızda var bazılarımızda yok? Gamze genetik mi? Gamze yüzümüzdeki bir kusurdan veya bir kas eksikliğinden mi kaynaklanıyor? Bu başlık altında bu soruların hepsine yanıt bulacağız.

Gamzenin Anatomisi

Yanaklarımızda gamze ile doğan şanslı kişilerdensek bunun olmasının temel olarak iki sebebi var:

Buccinator Kası

Bunlardan ilki yanağımızda bulunan ve gülmemizi sağlayan kaslardan biri olan “Buccinator” kasının içeride ikiye ayrılarak yanak cildine tutunmuş olmasıdır. Bu tutunduğu yerler sayesinde kasın ve tutunduğu noktaların şekline göre şekil, büyüklük ve derinlik olarak farklılık gösteren gamzeler oluşmaktadır. Normalde ise bu kas cilde tutunmamakta, çalıştığında ciltten bağımsız bir şekilde hareket etmekte ve sonuç olarak gamze oluşturacak bir çekme durumu olmamaktadır.

Zigomatikus Major Kası

“Zigomaticus Major” kası da yine yüzümüzün mimik kaslarından bir tanesi. Bu kasın bifid (ikiye ayrık) olması veya iki parça olması halinde deride kasın tutunduğu iki farklı nokta olmakta ve arada kalan bölge de gamze olarak dışa yansımakta.

Yani aslında gamze, tamamen kişisel bir varyasyon ve bir bozukluğa veya kusura bağlamak pek doğru sayılmaz.

Gamze sahibi olmak insanın dışarıdan algılanan ifadesini nasıl değiştirir?

Gamze sahibi olmak insanın dışarıdan algılanan ifadesini değiştirir.

İnsanlık tarihi boyunca güzel ve yakışıklı insanlara karşı hayatta hep pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Sosyal hayatta, iş hayatında ve hatta aile içerisinde bile güzel çocuklar ve yetişkinlerle daha çok ilgilenilmiş, daha başarılı olduklarına yönelik bir önyargı olmuştur ve onlara her zaman daha çok tolerans gösterilmiştir. Güzel insanların iş hayatında daha başarılı oldukları, ast ve üstleriyle daha iyi ilişkiler kurduğu, hatta daha çok maaş aldıkları bile bilinen gerçeklerdir.

Gamzeler karşındaki kişiye güven veren, masum ve özgüvenli bir ifade bırakır.

Özellikle güldüğünde yanağında gamzeler beliren güzel bir yüz ifadesi, iletişimde karşı tarafa daha pozitif bir ifade sağlamakta ve mutlu ve başarılı olduğuna yönelik bir güven tesis etmektedir. Bunun sebebi ise insan beyninin gamzeyi algılamasında yatıyor. Gamzeler, tek veya çift taraflı da olsa kişi gülmediğinde dahi yüzde sanki tebessüm ediyormuşçasına mutlu, olumlu ve yapıcı bir ifade saçmasını sağlar. Bu ifade karşısında insanlar da kendilerine bu olumlu önyargıyla yaklaşmaktadırlar ve iletişimleri bundan dolayı ister istemez daha kuvvetli olmaktadır. Aynı zamanda gamzeler insanlara bir masumluk hissi kazandırır. Bu his ise karşısındaki kişiye güven vererek kolayca dostluğunu kazanmasını sağlar.

Gamzeler dikkat çekicidir.

Güzel bir yüzde bulunan güzel ve doğal bir gamze belli bir ortam içinde farkedilmenizi sağlar. Toplumun sadece %12’sinin lütuflandırıldığı bu güzellik, diğerleri arasından kolayca farkedilmenizi ve ayırt edilmenizi sağlayacaktır. Özellikle gamzeler direk olarak gülüşle, yani pozitiflikle, yapıcılıkla ve başarıyla bağdaşlaştırıldığı için bu son derece olumlu bir fark ediliş ve öne çıkma olacaktır.

Gamzeler tercih sebebidir.

  • Okulda
  • Ailede
  • İşte
  • Tiyatro grubunda
  • Oyuncu seçimlerinde
  • Arkadaşlar arasında
  • Özel hayatta

İşte bütün bu saydıklarımızdan dolaya tüm dünyada ve Türkiye’de her geçen gün daha fazla insan yanaklarına kendilerine en çok yakışacak, en doğal ve en güzel gamzeyi yapacak tecrübeli hekimi aramaktadırlar.