Dolgu Uygulamaları

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Dolgular, yüz bölgesinde hacim eksikliği olan yerlere gençleştirme ve güzelleştirme amacı ile uyguladığımız hazır maddelerdir. Birkaç farklı tipi bulunmaktadır. En çok kullanılan tipi, kalıcılığı 12 ay olan Hyalüronik Asit dolgulardır. Hyalüronik Asit dolgu üreten bir çok kozmetik markası bulunmaktadır, ancak ürünü tercih ederken en önemli dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ürünün insana enjekte edilmesini onaylayan CE belgesi bulunmasıdır.

Diğer dolgular ise Kalsiyum Hidroksiapetit ve Polikaprolakton gibi, daha uzun sürede eriyen yarı kalıcı dolgulardır. Bu dolguların kullanım alanı daha kısıtlı olmakla birlikte daha çok elmacık ve çene gibi yüksek hacim isteyen bölgelere ve kemik üstüne uygulanmaktadır.

Dolguyu uygulayacak kişinin mutlaka bir hekim olması gerekmektedir. Hekimin yüzdeki karmaşık damar ve sinir anatomisine hakim olması komplikasyonları en aza indirmektedir. Hatalı dolgu uygulamalarının yol açtığı sıkıntılar medyada karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden uygulayıcı hekimin bu konudaki yetkinliğinden emin olmalısınız.

Yüzün farklı bölgelerinde dolgu uygulamalarının nasıl yapıldığını  ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek için alt başlıklarımızı okuyun.

Dudak Dolgusu

Dudak bölgesi hem şekil hem de damar-sinir yapılanması açısından önemlidir. Genellikle hastalar dudaklarının inceliğinden şikayet ederek başvururlar. Bazen de sınırlarının (kontur) daha belirgin olmasından şikayet ederler. Hastanın kendi dudak tipi, nasıl bir dudağa sahip olmak istediği, şekli ve dolgunluğu biz estetik cerrahi hekimlerinin nasıl bir uygulama yapacağını belirler.

Dudakta orta sertlikte hyalüronik asit dolgu maddesi kullanılır. Dudağın kendi doğal dokusuna bire bir benzerlik gösterir bu sebeple iyi uygulandığından güzel ve doğal bir sonuç verir.

Ben dudak dolgusu yaparken hem kanül hem de mikro iğnelerden faydalanıyorum. Böylelikle istediğim şekli ve konturu güvenli bir şekilde sağlayabiliyorum.

 Elmacık Dolgusu

Güçlü elmacık kemikleri, güzel bir yüzün olmazsa olmazlarındandır. Elmacık kemiklerinin belirgin olması gözlerin güzelliğini ortaya çıkartır.

Elmacık kemiği bölgesine kemik dokusunu taklit eden sert dolgu kullanılır. Bu aynı zamanda cildi gererek alt yüz bölgesini yukarı kaldıran bir lifting etkisi de gösterir.

Şakak Dolgusu

Zaman içinde şakak bölgesinde de kasların zayıflamasına bağlı hacim kaybı meydana gelir ve bu da yaşlı bir ifadeye yol açar. Bu bölgenin yapay dolgularla veya kişinin kendisinden alınan yağ dokusuyla yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

Çene ve Jawline Dolgusu

Toplumumuzda en çok görülen estetik problemlerden biri çene küçüklüğüdür.  Güzel ve uygun büyüklükte bir çene yüzün karakterin ortaya çıkartır ve alt yüz bölgesini yapılandırır. Çene küçüklüğünün boyutlarına göre seçilecek tedavi yöntemi de değişmektedir. Çok küçük çenelerede en iyi sonuçları çene protezi verirken, daha küçük bir büyüme sağlamak istediğimizde hazır dolguları tercih etmekteyiz. Çene ucu ve çene köşesine (Jawline) uyguladığımız dolgular sert hyalüronik asit veya polikaprolakton/kalsiyum hidroksiapetit formundaki yarı kalıcı dolgulardır.

Göz Altı Işık Dolgusu

Yıllar içinde göz altlarımızda çöküklükler ve morluklar oluşur. Bunun sebebi göz altı yağ tabakasının incelmesi ve elmacık yağ yastıkçığının (malar fat pad) yerçekimiyle aşağı inmesidir. Oluşan çöküklükler mutsuz ve yorgun bir ifadeye yol açmaktadır. Bunun çözümü ise göz altındaki bu hacim kaybının göz altı ışık dolgusuyla yeniden yapılandırılmasıdır. Göz altı ışık dolgusunun iyi bir sonuç verebilmesi için çevresindeki elmacık kemiği bölgesinin de eş zamanlı kuvvetlendirilmesi gerekmektedir.

Işık dolgusu için düşük sertlikte, yumuşak bir dolgu tercih etmekteyiz.

Burun Dolgusu

Burun kemerini kamufle etmek için uygulanmaktadır. Şu bilinmelidir ki her burun burun dolgusuna uygun değildir. Özellikle büyük burunlarda dolgu burnu giderek daha da büyütmektedir. Burun dolgusu ilk yapıldığı andaki gibi kalmamaktadır. Bu tür burunlarda hiç dolguya girmeden direk estetik burun ameliyatı önerilir.