Çene Estetiği

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Çenemiz, yüzümüzün alt bölgesini oluşturan en temel yapıdır. Kendi kendine estetik unsurları olan bir yapı olmanın yanında, etrafındaki diğer yapılarla da estetik bir bağlantı içerisindedir. Örnek olarak çenenin küçük olması, gıdı yağlanmasını belirginleştirir ve boynun gevşek-sarkık görünmesine sebep olur. Aynı şekilde keskin köşeleri olmayan bir çene, yuvarlak yüz hatlarına ve olduğundan daha tombul görünen yanaklara sebep olur.

Çenenin estetik problemleri sadece küçüklüğünde değil, olması gerekenden büyük ve keskin olduğunda da ortaya çıkabilmektedir. Özellikle erkeklerde daha büyük ve keskin bir çene daha iyi görünürken, kadınlarda bu kare görüntüden kaçınmaktayız.

Çenenin toplumda daha sık görülen estetik problemi çenenin küçüklüğüdür. Bu küçüklük eğer az miktardaysa hyalüronik asit dolgularla veya yağ enjeksiyonlarıyla giderilebilmektedir. Daha ileri düzeydeki küçüklükleri ise polietilen veya silikon protezlerle düzeltebilmekteyiz. Hangi tekniğin kullanılacağına hekim ile hasta birlikte karar vermektedir.

Çene estetiğinde iyileşme süresi yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Protez ve yağ enjeksiyonu işlemlerinde iyileşme süresi 5 gündür. Bu sürede özel bantlar kullanılmaktadır.