Botulinum Toksin

Op. Dr. Çağıl Meriç Erenoğlu
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Botulinum toksini estetik tıpta büyük bir çığır açan yeniliklerin başında gelmektedir. Özellikle yüz gençleştirmede ve kırışıklık tedavisinde hem pratik uygulanışı ve hemen sosyal hayata dönülebilmesiyle hem de etkin sonuçlarıyla estetik tıbbın vazgeçilmezlerinden olmuştur.

Botulinum toksini etkisi 3. günde başlar, oturması ise 15 günü bulur. Uygulandıktan 2 hafta sonra kontrol ve rötuş gerekebilmektedir.  Botulinum toksin etkisi (kişiden kişiye değişmekle birlikte) 4-5 ay devam eder.

Kırışıklık Tedavisi

Botulinum toksin, alın bölgesindeki, göz kenarlarındaki (kaz ayakları) ve kaş bölgesindeki kırışıklıkların açılmasında ilk tedavi seçeneğidir. Uzun zamandır mevcut ve botulinum toksin uygulanmayan kimselerde ek olarak dolgu, yağ enjeksiyonu veya alın germe gibi işlemler gerekebilmektedir.

Kaş Kaldırma

Uygun teknikle kullanıldığı zaman botulinum toksinin 3-5 milimetre kadar kaş kenarını kaldırabilme özelliği vardır.  Daha ileri kaş kaldırma ihtiyaçlarında ise ip askılama veya kaş kaldırma ameliyatı gerekmektedir.

Terleme Tedavisi

Botulinum toksin koltukaltı, el ve ayak tabanında aşırı terleme durumlarında da kullanılmaktadır.

Diş Sıkma (Bruksizm) Tedavisi

Diş sıkma ve diş gıcırdatma, ve bunlara bağlı gelişen uyku problemlerinin tedavisinde masseter kasına (çiğneme kası) botulinum toksini uygulaması etkilidir.

Boyun Gençleştirme

Botulinum toksin uygulaması boyundaki hem dikey bantların hem de yatay çizgilenmelerin tedavisinde etkindir. Boynun sadece belirli noktalarında uygun dozlarda yapıldığında boynu ve yüzü kaldırma (lifting) etkisi bulunmaktadır.

Gummy Smile (Gülerken Dişetlerinin Görülmesi) Tedavisi

 Gülerken diş etlerinin görülmesi (gummy smile), üst dudakta belirli noktalara botulinum toksin uygulaması yapılarak çözümlenebilmektedir.